Zmarł Witold Zapała (1935-2020)

Witold Zapała, fot. ze zbiorów Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca Mazowsze im. Tadeusza Sygietyńskiego.

 

Zmarł WITOLD ZAPAŁA (1935-2020) – wybitny absolwent naszej szkoły z 1957 roku.

W 1959 roku na I Ogólnopolskim Konkursie Tańca Klasycznego w 1959 roku Witold Zapała otrzymał wyróżnienie i  w tym samym roku zajął drugie miejsce na VII Światowym Festiwalu Młodzieży i Studentów w Wiedniu.

Całe swoje artystyczne życie związał z Państwowym Zespołem Ludowym Pieśni i Tańca „Mazowsze”. Był tam wybitnym solistą, choreografem, tworząc dla zespołu ponad 30 kompozycji choreograficznych, między innymi: Tańce góralskie, Tańce kaszubskie, Tańce kurpiowskie, Bamberki, Mazur ułański, Szczawnica czy Lubuskie winobranie.

 W latach 1959-2002 był kierownikiem „Mazowsza”, dzieląc się swoim doświadczeniem scenicznym z nowymi pokoleniami tancerzy. Jako choreograf współpracował także z Dziecięcym Zespołem Pieśni i Tańca „Varsovia”, teatrami muzycznymi w Polsce i za granicą oraz z Telewizją Polską.

 W 2019 roku, w ramach pierwszego Ogólnopolskiego Konkursu Perły Tańca, Artysta otrzymał Nagrodę im. Leona Wójcikowskiego za całokształt pracy artystycznej, szczególne zasługi dla sztuki tańca, w tym za wybitne kreacje  sceniczne i choreograficzne.