Świąteczny Kraków z klasą pierwszą!

„Któż wypowie Twoje piękno Krakowie prastary,

Chyba, że na Sukiennicach przemówią maszkary.

Chyba że się w hymn przemieni Twa duma strzelista,

Z jaką Wieża Maryjacka płynie w gwiezdną przystań.”

(krakowska piosenka ludowa)

 

Wczesnym rankiem 18. grudnia klasa I z wychowawcą postanowiła odwiedzić Kraków – o tej porze pięknie przystrojony świątecznymi dekoracjami. 

W tym roku w czasie świąteczno-noworocznym miasto rozbłysło iluminacją nawiązującą do wawelskich arrasów. Motywem wiodącym krakowskich dekoracji są wzory inspirowane ikonografią arrasów ze zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu. Złote i srebrne dekoracje świetlne, przybliżające zaczerpniętą z arrasów florę i faunę, z pewnością uprzyjemnią spacery po mieście, a spacerujących zachęcają do skorzystania z licznych propozycji miasta przygotowanych na okres świąteczno-noworoczny.

Tegoroczny jarmark bożonarodzeniowy, organizowany przez Krakowską Kongregację Kupiecką, rozpoczął się 26 listopada i potrwa do 2 stycznia 2022 r. Kupcy z całej Polski, a także z Litwy, Ukrainy, Słowacji i Węgier prezentują towar w licznych kioskach handlowych i gastronomicznych. Jarmarkowi towarzyszy wiele imprez artystycznych.

Na Rynku – tak jak w poprzednich latach – stanęła żywa choinka, która została ozdobiona elementami nawiązującymi do liści akantu i migoczących „zawieszek”, wplatających się w oświetlenie równomiernie pokrywające powierzchnię gałęzi. Drzewko zostało zwieńczone przestrzenną gwiazdą w kolorze białym.

Wycieczka była niesamowitą okazją do poznania dziedzictwa historycznego i kulturowego dawnej stolicy Polski. Dziękujemy rodzicom uczniów, a także Pani Agacie Pawłowskiej za opiekę, życzliwą pomoc w organizacji tego wydarzenia.

Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć, w której szczegółowo relacjonujemy spacer klasy I po prastarym, świątecznym Krakowie.

Najpierw odwiedziliśmy zamek Królewski na Wawelu, następnie dziedziniec systemu arkadowych krużganków, kolejno grobowiec Józefa Piłsudskiego w krypcie Pod Wieżą Srebrnych Dzwonów oraz sarkofag pary prezydenckiej – Lecha i Marii Kaczyńskich.

Smok wawelski jest jednym z najbardziej znanych symboli Krakowa. Kryjówką tej mitycznej postaci była jaskinia zwana Smoczą Jamą znajdująca się u podnóża Wawelu. Dla nas smok okazał się całkiem sympatyczny i łaskawy!

Rynek Główny, Bazylika Mariacka, a także tradycyjna krakowska szopka – obowiązkowe punkty programu.

Podziemia Rynku Głównego w Krakowie – oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa znajdujący się pod wschodnią częścią Sukiennic.

Ostatni przystanek, czyli Uniwersytet Jagielloński, słynna polska uczelnia, jeden z najstarszych uniwersytetów na świecie. Collegium Maius to najstarszy budynek Akademii Krakowskiej, jego początki wiążą się z rokiem 1400, kiedy nastąpiła odnowa Akademii Krakowskiej. Właśnie wtedy obecny budynek Collegium Maius od rodziny Pęcherzów z Rzeszotar król polski Władysław Jagiełło wykupił za 600 grzywien, pochodzących z zapisu królowej Jadwigi.