Spotkanie z Niną Novak w OSB

27 lutego 2020 r. w auli im. Jana Karnyskiego odbędzie się spotkanie Niną Novak – wybitną tancerką i osobistością świata baletu, która ukończyła naszą szkołę przed wybuchem II wojny światowej. Spotkanie będzie poświęcone premierze książki „Taniec na gruzach. Nina Novak w rozmowie z Wiktorem Krajewskim”.

Z ogromną radością będziemy gościć w murach naszej szkoły wybitną tancerkę Ninę Novak, która już w 1937 r., mając zaledwie 14 lat, występowała jako solistka Polskiego Baletu Reprezentacyjnego. Swoją błyskotliwą karierę kontynuowała także po wojnie. W 1946 roku wyjechała do Stanów Zjednoczonych i została primabaleriną, baletmistrzynią oraz pedagogiem Ballet Russe de Monte Carlo. W jej bogatym dorobku artystycznym znajdują się m.in. główne role w baletach:  „Jezioro Łabędzie”, „Dziadek do orzechów”,„Giselle”, „Don Kichot”, „Coppelia”, a także w baletach George’a Balanchine’a, w których występowała obok Alicji Alonso i Marii Talchieff. W latach 60-tych Nina Novak  zamieszkała w Wenezueli, gdzie otworzyła własną szkołę baletową, a w 1991 r. objęła funkcję dyrektora Ballet Classico Nina Novak de Caracas. Za swoją pracę została wyróżniona nagrodą „Premio Municipal de Danza año 2015”. Uhonorowano ją także Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Niezwykła książka, którą nasza szkoła z dumą i radością objęła swoim patronatem, to zapis rozmów, jakie z Niną Nowak przeprowadził dziennikarz Wiktor Krajewski. Wyłania się z nich portret wyjątkowej osoby, która pomimo tragicznych przeżyć nie porzuciła swoich marzeń i została jedną z  najwybitniejszych polskich tancerek klasycznych. Gorąco zachęcamy do lektury!

Książka „Taniec na gruzach. Nina Novak w rozmowie z Wiktorem Krajewskim” ukazała się nakładem Wydawnictwa Prószyński i S-ka.

Z opisu wydawcy:

„Jestem tancerką klasyczną, więc mam to we krwi, że nigdy nie patrzę pod nogi, ale przed siebie. Ot, taka postawa. Również wobec życia”.

Nina Novak – najwybitniejsza polska primabalerina, która podbiła Amerykę. W Polsce znana tylko nielicznym miłośnikom baletu, zrobiła na świecie oszałamiającą karierę. Tańczyła na Broadwayu obok najlepszych tancerzy Hollywood. Zmieniła myślenie Amerykanów o balecie. Obecnie ma 97 lat i nadal kilka godzin dziennie poświęca ćwiczeniom, które pozwalają jej utrzymać formę i uczyć młode baletnice w swojej szkole w Wenezueli. Ta rozmowa to przenikliwy portret Polki, o której najgłośniej, po latach milczenia, powinno być w Polsce.

Jako sześciolatka odkryła swoją pasję do baletu. W wieku ośmiu lat zdała do szkoły baletowej i postanowiła poświęcić wszystko dla baletu. Została wybrana przez Bronisławę Niżyńską, żeby odbyć tournée po Londynie i Paryżu. W trakcie II wojny światowej trafiła do obozu pracy, gdzie czekała ją śmierć z wycieńczenia. Z obozu pomogła jej wyjść Loda Halama, która  – urzeczona jej przedwojennymi występami – postanowiła ocalić genialne dziecko baletu. Ale Nina zostawiła tam najbliższych i mentalnie nigdy obozu nie opuściła. Dopiero od kilku lat próbuje o tym doświadczeniu opowiedzieć. 

Jak wygląda życie jednej z najwybitniejszych polskich tancerek? Ile poświęciła, żeby odnieść taki sukces? Co balet zmienił w jej życiu? Dlaczego przez lata nie potrafiła opowiadać o czasie wojny? I skąd bierze w sobie upór, aby konsekwentnie realizować swoje marzenia?

Opowieść o niezwykłej kobiecie, jej pasji i miłości, która daje siłę.