Ruszyły zapisy na rok szkolny 2020/2021

Można już składać wnioski o przyjęcie do Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Romana Turczynowicza w Warszawie. Absolwenci tej prestiżowej placówki tańczą obecnie w wielu zawodowych zespołach tanecznych na całym świecie. Spośród nich wywodzi się też najwięcej tancerek i tancerzy Baletu Narodowego. Nauka w szkole jest bezpłatna. 28 marca br. placówka organizuje dzień otwarty.

Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa im. Romana Turczynowicza to jedna z pięciu państwowych szkół baletowych w Polsce. Powstała na początku XIX wieku  i jest jedną z najstarszych placówek tego typu w Europie. Jej budynek znajduje się przy ul. Moliera, w odległości zaledwie kilkudziesięciu metrów od Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, gdzie uczniowie odbywają praktyki i stawiają pierwsze kroki na profesjonalnej scenie.

Nauka w szkole baletowej trwa 9 lat, a jej zwieńczenie to otrzymanie dyplomu zawodowego tancerza o specjalności „taniec sceniczny”. Głównym przedmiotem artystycznym jest taniec klasyczny. Na różnych etapach nauki towarzyszą mu także taniec współczesny, ludowy i charakterystyczny, dawny, hip-hop, partnerowanie oraz techniki uzupełniające. Wśród przedmiotów nauczania znajdują się też rytmika, umuzykalnienie, audycje muzyczne oraz historia tańca.

Poza edukacją artystyczną szkoła baletowa umożliwia zdobycie pełnego wykształcenia w zakresie przedmiotów ogólnokształcących. W toku nauki uczniowie przystępują do wszystkich obowiązujących egzaminów zewnętrznych, w tym maturalnego. Przez cały okres edukacji uczą się ponadto języka angielskiego i francuskiego. W placówce znajduje się bufet, który codziennie serwuje świeże i zdrowe posiłki dla uczniów. W pobliżu placówki funkcjonuje Bursa Szkolnictwa Artystycznego, w której mogą mieszkać wychowankowie spoza Warszawy.

Serdecznie zapraszamy na Dzień otwarty, który odbędzie się 28 marca 2020 r. (sobota). Udział w tym wydarzeniu to najprostszy sposób na uzyskanie odpowiedzi na wszelkie pytania związane z nauką w szkole.

Jak wygląda proces rekrutacji i kto może wziąć w nim udział?

Na rekrutację do klasy I szkoły baletowej zapraszamy uczniów III klasy szkoły podstawowej, którzy w danym roku kalendarzowym skończą nie więcej niż 10 lat. Po złożeniu przez rodziców lub opiekunów prawnych wniosku o przyjęcie do szkoły, muszą przejść, tzw. badanie przydatności. Pod tym stosowanym w szkolnictwie artystycznym terminem kryje się sprawdzenie predyspozycji fizycznych, ruchowych, poczucia rytmu oraz wrażliwości muzycznej kandydata.

Edukacja w naszej szkole jest dostępna także dla uczniów starszych, którzy chcą rozpocząć naukę w klasie wyższej niż pierwsza. Konieczne jest wówczas przystąpienie do egzaminu kwalifikacyjnego, który pozwoli określić czy kandydaci posiadają predyspozycje i poziom umiejętności odpowiadające programowi klasy, do której chcą zostać przyjęci.

Czy do rozpoczęcia nauki w szkole konieczne jest posiadanie doświadczenia tanecznego?

W przypadku kandydatów do klasy I liczy się przede wszystkim smukła i proporcjonalna sylwetka oraz zamiłowanie do ruchu i tańca. Często zdarza się, że dzieci lubią tańczyć i wykazują zainteresowanie aktywnością fizyczną, ale nie mają świadomości swoich doskonałych predyspozycji do zostania w przyszłości profesjonalnymi tancerzami.

Jak wygląda nauka w szkole?

Przykładamy ogromną wagę do przyjaznej atmosfery w szkole, ponieważ to zapewnia dzieciom dogodne warunki do nauki oraz rozwijania swoich pasji. Szkoła posiada profesjonalne sale ćwiczeń, własną scenę teatralną, nowoczesną świetlicę oraz klasy wyposażone są w oczyszczacze powietrza. W ramach nauki uczniowie biorą udział w koncertach, spektaklach i konkursach, dzięki którym już od najmłodszych lat oswajają się ze ceną i występami publicznymi. O zdrowie i prawidłowy rozwój dzieci dbają m.in. szkolny dietetyk, fizykoterapeuta i fizjoterapeuta, lekarz ortopeda oraz zatrudnieni na cały etat psycholog i pedagog. W szkole odbywają się też prowadzone przez wykwalifikowanych specjalistów zajęcia wspomagające, dostosowane do potrzeb i wieku uczniów.

Wnioski o przyjęcie można składać już teraz – osobiście lub drogą elektroniczną na adres sekretariat@baletowa.pl. Najbliższa rekrutacja do klasy I Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Romana Turczynowicza w Warszawie odbędzie się 25 kwietnia 2020 r.

Więcej informacji oraz wzory wszystkich niezbędnych dokumentów można znaleźć w zakładce „Rekrutacja”.