Pokaz specjalny albumu fotograficznego pt. Basiu, zatańczymy… oraz prezentacja filmu dokumentalnego

10 grudnia br w naszej szkole odbył się pokaz specjalny albumu fotograficznego pt. Basiu, zatańczymy… oraz prezentacja filmu dokumentalnego, poświęconego znakomitemu polskiemu duetowi baletowemu XX wieku: Barbarze Bittnerównie i Witoldowi Grucy. Kuratorami projektu są: Paulina Święcańska: choreografka, prezeska i dyrektorka artystyczna Fundacji PERFORM i reżyser filmu, Piotr Janowczyk.

Rok wcześniej, z okazji 100. lecia ZASPu ((Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmu, Radia i Telewizji), Centrum Sztuki Współczesnej zorganizowało wystawę fotograficzną zadedykowaną, zmarłej w 2018 roku, Barbarze Bittnerównie i jej scenicznemu partnerowi, Witoldowi Grucy. Powstał także krótki film dokumentalny autorstwa Piotra Janowczyka.

Sukces tego artystycznego przedsięwzięcia zaowocował powstaniem w 2019 roku albumu fotograficznego, który zawiera zapis rozmów z wybitnymi przedstawicielami środowiska baletowego na temat obojga artystów oraz archiwalne fotografie z ich prywatnych zbiorów.
Uczniowie mieli okazję spotkać się z twórcami projektu oraz obejrzeli film dokumentalny, będący rozszerzeniem wersji z ubiegłego roku.

Cisza, skupienie i zachwyt tańcem Bittnerówny i Grucy oraz ich młodszego wcielenia w osobach solistów: Izabeli Milewskiej i Adama Kozala na długo pozostaną w naszej pamięci! W filmie wzięła udział także Pani Dominika Krysztoforska, która opowiadała o fenomenie tańca, jego ulotności i wspaniałej wyrazistości tańca Barbary Bittnerówny