Piękny gest wielkiego artysty!

Fot. Juliusz Multarzyński

Dyrekcja i Społeczność Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im Romana Turczynowicza w Warszawie wyrażają serdeczne podziękowania Panu Andrzejowi Glegolskiemu za przekazanie środków finansowych, towarzyszących Nagrodzie przyznanej Artyście za wybitny wkład w rozwój sztuki tanecznej polskiej i światowej z okazji 10.lecia istnienia Instytutu Muzyki i Tańca.

Pan Andrzej Glegolski jest absolwentem naszej szkoły. Jego edukacja baletowa przebiegała między innymi pod kierunkiem: Zygmunta Dąbrowskiego, Henryka Giero i Borisa Kumysnikowa. Po ukończeniu szkoły w 1962 roku wyjechał na studia do Moskwy, gdzie uczył się na dwóch kierunkach: choreograficznym u takich mistrzów, jak: Rostisław Zacharow, Władimir Burmeister i Leonid Ławrowski oraz pedagogicznym między innymi u słynnej Mariny Siemionowej i uznanego pedagoga, Nikołaja Tarasowa.

W latach 1966-1969 Andrzej Glegolski tańczył w Teatrze Wielkim w Warszawie, występując w partiach solowych między innymi jako: solista w Grand pas w „Giselle”, Pan Młody w „Harnasiach”, Espado w „Don Kichocie” oraz solista w „Pas de trois” w „Taranteli” w „Nokturnie i Taranteli”, równolegle ucząc w warszawskiej szkole baletowej.

W 1969 roku wyjechał do Francji, gdzie został zaangażowany do Baletu Opery Marsylskiej kierowanego przez Rosellę Hightower. Występował w repertuarze baletowym i jednocześnie rozwijał wiedzę pedagogiczną, poznając tajniki zachodnioeuropejskich metod nauczania. Później tańczył także w zespole Rolanda Petit pod nazwą Balety Marsylskie i w zespole baletowym Opery Królewskiej w Sztokholmie. W 1972 zakończył karierę wykonawczą koncentrując się wyłącznie na pracy baletmistrzowskiej i pedagogicznej. Najpierw uczył tańca klasycznego w Académie International de la Danse w Paryżu, by niedługo potem otworzyć własne studio taneczne, które dzięki jego lekcjom zyskało renomę wśród tancerzy, do grona których należeli między innymi: Carolyn Carlson, Maina Gielgud, Monique Ludiéres, Elisabeth Platel, Lorca Massine, Patrick Dupond i Victor Ullate.

Andrzej Glegolski jest także choreografem. W 1989 roku wystawił na scenie warszawskiego Teatru Wielkiego autorską wersję „Dziadka do orzechów”, która doczekała się 157 przedstawień, a na przestrzeni lat wzięło w nim udział wielu uczniów naszej szkoły. W swoim dorobku ma także balet „Don Kichote”, wystawiony w Warszawie i „Ognistego Ptaka”, którego przygotował dla sceny poznańskiej oraz wiele kompozycji choreograficznych opracowanych dla zespołów zagranicznych.

Fot. Juliusz Multarzyński

Fot. Juliusz Multarzyński